سئو داخلی

تاثیر آن در وبسایت شما

سئو داخلی یکی از صدها مواردی است که منجر به بهینه سازی وبسایت شما خواهد شد. در واقع شما با در نظر گرفتن ماتگ‌ها و همچنین چگالی کلمات کلیدی می‌توانید به سئو داخلی یا On-page SEO دست پیدا کنید. البته این مسیر ساده نیست و می‌بایست به انجام این عملیات، کلیه اصولی در داخل سایت منجر به نتایج بهتر در موتورهای جستجو می‌شود را رعایت فرمایید. در این مطلب ما قصد داریم به هر آنچه که شما می‌بایست در رابطه با سئو داخلی بدانید، بپردازیم. همراه ما باشید.

سئو داخلی چیست؟

اگر برایتان سوال پیش آمده که سئو داخلی چیست، باید بگوییم که سئو داخلی یکی از مهم‌ترین موارد در تولید محتوا است. On-page SEO که به آن سئو پایه نیز گفته می‌شود، شامل موارد مختلفی از جمله محتوا، کدنویسی، پیاده سازی فنی، ساختار و نمای سایت می‌باشد. زمانی که شما به عنوان یک مدیر وبسایت به فعالیت می‌پردازید، باید تمام تلاش خود را بکار ببرید تا نتایج کاری که طراحی سایت و تولید محتوا آن ارائه می‌دهند، برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.

در واقع این فرآیند همان سئو داخلی است.

سئو داخلی به دو بخش سئو تکنیکال یا ساختاری و سئو محتوا تقسیم می‌شود. شاید برایتان جالب باشد زمانی که بدانید فرآیند دو بخش قید شده تنها بر رتبه گرفتن تمرکز ندارند، بلکه تاثیر بسیار مثبتی بر بازاریابی اینترنتی نیز خواهد داشت. به بیانی دیگر، زمانی که شما سفارش تولید محتوا را به یک مجموعه قدرتمند در این حوزه می‌دهد، این مجموعه می‌تواند نقش بسزایی در توسعه و پیشرفت کسب‌وکار شما داشته باشد.

 

سئو داخلی چه نقشی در بهینه سازی دارد؟

برخی از افراد این سوال برایشان ایجاد می‌شود که اصلا فرق سئو داخلی با سئو خارجی در چیست؟ در یک کلام می‌توانیم بگوییم که اگر بخش داخلی سایت یعنی تکنیکال سئو وضعیت مناسبی نداشته باشد، به هیچ عنوان نمی‌توانیم انتظار این را داشته باشیم که سئو خارجی برایمان نتیجه بخش باشد. پس اولین قدم برای بهینه سازی سایت باید از داخل سایت شروع شود، پس از این که وضعیت داخلی سایت در سطح مناسبی قرار گرفت، نوبت به بررسی سئو خارجی می‌رسد.
زمانی که کارشناسان مطرح در این حوزه به بررسی سایت‌های مشتریان می‌پردازند، مشاهده می‌کنند اکثر سایت‌های بزرگ در بخش داخلی، خطا و ایرادات بسیاری را با خود به همراه دارند. در واقع افراد می‌بایست پیش از هر اقدام دیگری به از بین بردن این خطاها و مشکلات بپردازند. اگر اقدامات داخلی سایت صورت نگیرد و سایت در وضعیت مناسبی نباشد، هر عملیاتی که برای سئو خارجی انجام شود، عملا بی تاثیر یا اگر بخواهیم اغراق نکنیم، بسیار کم اثر است.

سئو داخلی شامل چه مواردی می شود؟

همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، زمانی که ما قصد دریافت خدمات سئو در بخش داخلی را داشته باشیم، این خدمات به دو دسته تکنیکال و محتوایی تقسیم خواهند شد. حال در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اگر شما در وبسایت خود نکات سئو داخلی را رعایت نکنید و مشکلی ساختاری یا تکنیکال در مسیر حرکت کاربرد ایجاد کنید، باعث سردرگمی وی شده و چه بسا که در سریع‌ترین زمان وبسایت شما را ترک خواهد کرد. سئو تکنیکال تلاش می‌کند تا اشتباهات برنامه نویسی را برطرف کند و هر کاربر پس از ورود به وبسایت شما بتواند به راحتی به آنچه که می‌خواهد، دسترسی پیدا کند

از زمانی که بازاریابان و همچنین نویسندگان حرفه‌ای وارد عرصه سئو شده‌اند، تولید محتوای تخصصی رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است. از این رو، گوگل نیز تلاش بر این داشته تا با تغییرات و متحول کردن الگوریتم‌ها، ارزش محتواهای بهینه شده را چندین برابر افزایش دهد. به همین دلیل است که دیگر ما شاهد سئوهای کلاه سیاه نیستم.

کدام پارامترهای سئو داخلی در حوزه تکنیکال مهم ترین هستند؟

زمانی که ما آموزش سئو داخلی را فرا می‌گیریم و قصد داریم تا استراتژی‌های لازم در رابطه با سئو داخلی را پیاده سازی کنیم، مهم‌ترین پارامتر‌هایی که باید در حوزه تکنیکال در نظر بگیریم، می‌توانند تاثیری عالی در بهینه سازی وبسایت و مطالب ما داشته باشند. این پارامتر‌ها عبارت‌اند از:

 • از متاتگ‌ها به شکل مناسب و هوشمندانه استفاده کنید.
 • عناوین صفحات خود را بر اساس اصول سئو انتخاب کنید.
 • ساختاری مناسب برای لینک‌ها ایجاد کنید.
 • از قالب‌های رسپانسیو استفاده کنید.
 • به سرعت لود صفحات سایت توجه داشته باشید.
 • نقشه سایت خود را در گوگل ثبت کنید.
 • به لینک‌های داخلی صفحات خود توجه داشته باشید.

برای فراگیری از موارد ذکر شده، می‌توانید از نکاتی که در آموزش سرچ کنسول ارائه می‌شوند، استفاده کنید و یا از ابزارهای سئو داخلی بهره ببرید.

برای این که سئو داخلی محتوای سایت خود را بهینه سازی کنیم، باید چه کاری انجام دهیم؟

محتوای سایت به شکل مستقیم در بازاریابی و رتبه سایت تاثیر گذار است.

گوگل نیز طی سال‌های اخیر نشان داده که وبسایت‌هایی که دارای محتوای مناسب هستند، جایگاه بهتری در نتایج با خود به همراه دارند. الگوریتم‌های مختلف گوگل مانند پاندا روی کار آمده‌اند تا بررسی کیفیت محتوای مطالب را انجام دهند. برای این که بتوانیم کیفیت محتواهای سایت را ارتقا دهیم، می‌بایست موارد ذکر شده در این بخش را جدی بگیریم:

 1. شما می بایست به شکل مستمر، یک محتوای ارزشمند و همچنین مناسب در حوزه کسب و کارتان ارائه دهید.
 2. کلمات کلیدی خود را به شکل هوشمندانه انتخاب کنید و همچنین چگالی استفاده از آن را در متن خود رعایت کنید.
 3. برای این که سئو داخلی محتوای خود را بهینه سازی کنید، بهترین روش استفاده از عنوان و همچنین زیرعنوان‌های جذاب و سئو شده است.
 4. سعی کنید کلمات کلیدی خود را با اشکال مختلف در متن بکار ببرید یا از هم خانواده‌های آن استفاده کنید.
 5. مهم‌ترین نکته این که است شما باید محتوا را برای مخاطب تولید کنید و برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.
 6. در انتخاب سایت تگ‌های خود دقت کنید. هر محتوا می‌بایست تنها یک تگ H1 داشته باشد.
 7. محتوای خوب و باکیفیت تنها متن نیست! از اهمیت تصویر و ویدئو نیز غافل نشوید.

مشخصات یک صفحه سئو داخلی شده ایده آل

حال که به طور کامل با سئو داخلی آشنا شدید، بهتر است در این بخش به این موضوع بپردازیم که اصلا یک صفحه وبسایتی که از سئو داخلی ایده‌آل شده بهره می‌برد، چه مشخصاتی را با خود به همراه دارد.

 • یک صفحه دارای سئو داخلی ایده‌ال، محتوایی اختصاصی و باکیفیت دارد.
 • محتوا باید هدف مشخص داشته باشد. یعنی اگر در حال معرفی کردن شی‌ای هستید، به طور تمام و کمال آن را معرفی شده است.
 • صفحات Homepage دارای لینک‌دهی هستند.
 • صفحات دسته‌بندی نیز دارای لینک هستند.
 • عنوان هر صفحه با کلمات کلیدی شروع شده است.

چگونه محتوایی مناسب برای سئو داخلی ایجاد کنیم؟

در این بخش می‌خواهیم خصوصیات یک محتوای مناسب برای سئو داخلی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

محتوای مرتبط

مهم‌ترین بخش از سئو داخلی این است که ما محتوایی مرتبط با پرسش کاربران ایجاد کنیم. اگر محتوای تولید شده شما، همراستایی با جستجوی مخاطب باشد، شانس وبسایت شما برای دیده شدن  جلب توجه بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. جالب است بدانید که گوگل دیگر در حال حاضر مانند گذشته عمل نمی‌کند. این موتور، هدف جستجو را درک می‌کند و محتوارا به مخاطب ارائه می‌دهد. پس قالبی که برای محتوای خود انتخاب می‌کنید و ارتباط آن، اهمیت بسیار زیادی در سئو داخلی دارد.

محتوایی منحصر به فرد

آنچه که کاربر به جستجوی آن است، باید در محتوای شما پیاده سازی شده باشد. اگر فرد نتواند جواب سوال خود را دریافت کند یا محتوایی تکراری و حتی کپی شده را ببیند، گویی از وبسایت شما فرار می‌کند!

محتوایی عمیق

وقتی که شخصی به جستجو در گوگل برای پاسخ به سوالی می‌پردازد، انتظار دارد تا محتوایی کامل و جامع برای او ارائه شود. اگر محتوای تولید شده شما اطلاعات عمیقی را ارائه ندهند، قطعا فرد برای دریافت اطلاعات بهتر به وبسایتی دیگر مراجعه می‌کند. یک محتوای خوب در واقع محتوایی است که تمامی جنبه‌های یک موتور جستجوگر را پوشش دهد. پس سعی کنید حتما محتوایی عمیق را تولید کنید تا شخص تمامی پاسخ‌های مربوط به سوال خود را از آن دریافت کند.

وضوح محتوا

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهمی که می‌بایست به هنگام نگارش یک محتوای ایده‌آل سئو داخلی باید آن را رعایت کنید، وضوح محتوایی است. محتوا باید واضح و خوانا نگارش شده باشد. از کلمات سنگین یا جملات نامفهوم در تولید محتوای خود استفاده کنید.

در این زمینه فرمولی است که استفاده از آن می‌تواند محتوایی عالی را ارائه دهد. این فرمون به نام ” قبل – پل – بعد” نام دارد. حال این فرمول چه می‌گوید؟ برای این که محتوایی با وضوح کامل را ایجاد کنید، می‌بایست ابتدا مشکل و یا سوال کاربر را مد نظر قرار دهید. حال که به این بخش پرداختید، باید راه حل یا پاسخ سوال را ارائه دهید که می‌شود پل. یعنی شما با محتوای خود پلی ایجاد می‌کنید که مشکل یا سوال فرد پس از گذر از آن پل، دیگر شبیه به گذشته نیست و شکلی تازه و واضح‌تر به خود گرفته است.

حال قسمت بعد، مختص به ارائه نکات مهم در رابطه با محتوا است. در انتها نیز باید گفت که شما باید محتوا را برای یک فرد کلاس پنجم دبستان بنویسید! یعنی به ساده‌ترین و واضح‌ترین حالت ممکن مطلب خود را با استفاده از فرمول ذکر شده ارائه دهید.

سوالات متداول

 1. رابطه سئو داخلی و خارجی در چیست؟ اگر سئو داخلی به بهترین حالت ارائه نشود، سئو خارجی بی‌ اثر خواهد بود.
 2. سئو داخلی به چند بخش تقسیم می شود؟ سئو داخلی به دو بخش سئو تکنیکال و سئو محتوایی تقسیم می‌شود.
 3. آیا آن پیج سئو تنها در بهینه سازی تاثیر گذار است؟ آن پیج سئو در واقع در توسعه کسب‌وکار شما و بازاریابی نیز موثر است.

ثبت سفارش

یکی از مهم‌ترین مواردی که‌ برای افزایش بازدید به سایت و بالا رفتن‌ رنک در جستجوی گوگل استفاده می‌شود، سئوخارجی است. این نوع از سئو بر صفحات خارج از سایت دلالت داشته و مخاطب را از آن جا به وب سایت هدایت می‌کند. برای اینکه بتوانید در رقابت با وب سایت‌های مشابه پیروز شوید، باید از سئوی خارجی به درستی استفاده کنید.